Warcaby – podstawowa łamigłówka dla dzieci

Wbrew pozorom dzieci nie przyciągają jedynie efekciarskie i często kiczowate gry. Na pewnym etapie swego rozwoju maluchy poszukują gier, które będą mogły ich czegoś nauczyć. Mało tego – jeśli rodzice w takie gry grają, to naturalną koleją rzeczy jest przełożenie tych zainteresować również na młodsze pokolenie.

Co interesującego jest w warcabach?

1. Różnorodność – warcaby, to nie tylko łamigłówka dla dzieci. To również przestrzeń wielu zagadek matematycznych, a nawet filozoficznych. Co więcej, wyróżniają się one bardzo ciekawą planszą, która od wielu lat pasjonowała matematyków i wielu innych specjalistów z zakresu nauk ścisłych.

2. Kojarzenie faktów – warcaby to bardzo prosta gra, której zasady można przyswoić już w ciągu kilku minut. Nic więc dziwnego, że zasady gry w warcaby mogą z łatwością zrozumieć nawet małe dzieci. Najbardziej fascynujące w tym wszystkim jest to, że z biegiem czasu zaczynają one ogrywać swoich bardziej doświadczonych przeciwników.

3. Otwarty świat rozgrywki – chyba żadna z dostępnych gier komputerowych nie oferuje tak otwartego świata co warcaby. W każdej grze gracz ma do czynienia ze światem, który go w pewnym stopniu ogranicza. Warcaby są pod tym względem zupełnie inne i właśnie dlatego dzieci je doceniają.

4. Odpowiedzialność – gra w warcaby uczy dzieci odpowiedzialności za swoje czyny. Nadrzędna zasada panująca w warcabach to brak możliwości cofnięcia posunięcia. Dzięki temu dziecko uczy się podejmować decyzje z wyprzedzeniem, co – biorąc pod uwagę jego zdolności – może zapewnić mu przewagę.

5. Opanowanie złości – faktem jest, że porażki nikogo nie cieszą. Jeśli jednak dziecko nauczy się, że porażka jest w życiu człowieka czymś naturalnym, to łatwiej nauczy się akceptować niepowodzenia w dorosłym życiu.

Kilka słów podsumowania

Podsumowując, mało które łamigłówki dla dzieci (https://tantis.pl/lamiglowki-zagadki-i-gry-c5145) są tak angażujące, co warcaby. I właśnie dlatego mądry rodzic powinien skupić się na przekazywaniu dziecku pasji dotyczącej tej niezwykłej, intelektualnej gry. Być może zaowocuje ona w przyszłości…