Cymbergaj – gra znowu modna

Cymbergaj to na nowo odkryta gra zręcznościowa. Swój szczyt popularności przechodziła w latach sześćdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Głównie dzieci i młodzież grały za pomocą przeróżnych dostępnych przedmiotów: kapsle, monety, guziki, grzebienie i linijki. Można było ją rozgrywać praktycznie w każdym miejscu, wystarczył kawałek gładkiej powierzchni. Rozróżniamy trzy rodzaje tej gry.

Cymbergaj podstawowy

Do rozegrania potrzebne są trzy monety na każdego uczestnika. Należy uderzać za pomocą prostych przedmiotów, jak ołówek lub grzebień poszczególne monety tak, aby utworzyły jak najmniejszy trójkąt. Przy czym podczas przemieszczania nie mogą się zderzać. Ważny jest też czas, wygrywa ten, kto w jak najkrótszym czasie osiągnie zamierzony efekt.

Cymbergaj grzebieniowy

Do tej odmiany używa się również trzech monet, a zasady gry są bardzo podobne do rozgrywania meczu piłkarskiego. Dwie monety to zawodnicy, a trzecia, mniejsza jest piłką, którą należy umieścić w bramce.

Cymbergaj szóstkowy

Ta odmiana cymbergaja różni się od poprzednich ilością używanych monet. Każdy z graczy ma ich sześć. Zasady są tak zbliżone do meczu futbolowego, że zachowane są nawet proporcje boiska piłkarskiego, a mecz ma dwie połowy po piętnaście minut.

Przywrócenie cymbergaja jako gry, sprawiło, że producenci zastosowali nowsze rozwiązania. W sprzedaży są nowoczesne, specjalnie zaprojektowane stoły. Gra jest świetnym sposobem nie tylko na wyrabianie zręczności i refleksu, ale także na integrację uczestników. Przykłady stołów znajdziesz na stronie: https://kajasport.pl/pol_m_Turystyka-i-rekreacja_Gry-towarzyskie_Cymbergaj-2563.html