gry dla dzieci

Gry planszowe dla dzieci w każdym wieku

Rynek gier planszowych jest obecnie przepełnionym nowościami. Nie brak ciekawych, oryginalnych propozycji, najtrudniej jednak o dobre gry planszowe dla dzieci. Aby spełniać swoją funkcję, powinny one bowiem łączyć proste, zrozumiałe zasady z rozgrywką wspierającą rozwój najmłodszych.

Cechy dobrych gier dla dzieci

gry dla dzieciGry dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, z reguły całkowicie przekładają prostotę rozgrywki i płynące z niej korzyści edukacyjne ponad dobrą zabawę. Stąd nie brak łatwych gier, z którymi poradzi sobie już kilkulatek, polegających na łączeniu obrazków, kojarzeniu kolorów i prostych ciągów przyczynowo-skutkowych. Dużą zaletą takich planszówek jest jednak to, że jeśli rodzic odpowiednio przyłoży się do zabawy z dzieckiem, zawsze będzie ona ciekawa, nawet pomimo mało emocjonującej rozgrywki. Właśnie z tego względu są one tak wspaniałym pomysłem na zabawę z dzieckiem, które nie tylko zapewni mu nietypową rozrywkę, ale również pogłębi więź między rodzicem a dzieckiem.

Gry planszowe dla starszych dzieci

Wraz z wiekiem potencjalnych odbiorców producenci gier planszowych mogą pozwolić sobie na bardziej rozbudowane zasady, a to z kolei oznacza ciekawszą, bardziej oryginalną rozgrywkę. Dlatego nie brak gier z prostymi aktywnościami ruchowymi czy tych polegających na zapamiętywaniu poszczególnych elementów. Pojawiają się również nieskomplikowane gry strategiczne, takie jak chińczyk czy warcaby. Na tym etapie wciąż mają one olbrzymią wartość edukacyjną, przez co wielu rodziców chętnie kupuje swoim pociechom kolejne gry, dostosowane do ich wieku.